Home:Council full menu:Voting and elections

Candidates for the 06 May 2010 District Council Election

Electoral Registration - April 2010
electoral.registration@kirklees.gov.uk

The results for this election will be available on Friday 07 May 2010


Almondbury
Party Candidate name
LAB Labour Dunn, Keiron Leith
CON Conservative Leonard, Martin James
GRN Green Marchant, Eileen
BNP British National Party Sandford, Len
LIBDEM Liberal Democrat Wilkinson, Linda Mary
top
Ashbrow
Party Candidate name
BNP British National Party Abbott, Dale
CON Conservative Armer, Bill
LAB Labour Calvert, Jean
GRN Green Fallows, Sharon Elaine
LIBDEM Liberal Democrat Singh, Manjit
top
Batley East
Party Candidate name
LAB Labour Akhtar, Mahmood
LIBDEM Liberal Democrat Bloom, Jon Robert
GRN Green Brooks, David Michael
BNP British National Party Ioannou, Mary
CON Conservative Laher, Mohammed Esmail
top
Batley West
Party Candidate name
GRN Green Blakeley, Matt
LIBDEM Liberal Democrat Iqbal, Irfan
LAB Labour Lowe, Gwen
BNP British National Party Pygott, Jonathan
CON Conservative Waple, Louisa Mary
top
Birstall and Birkenshaw
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Brain England, Suzy
GRN Green Lord, Clive
CON Conservative Smaje, Liz
LAB Labour Stubley, Amanda Louise
BNP British National Party Wilkinson, John Christopher
top
Cleckheaton
Party Candidate name
GRN Green Barraclough, Robert William
BNP British National Party Exley, David Antony
CON Conservative Holmes, Lisa Jayne
LIBDEM Liberal Democrat Lawson, John Craig
LAB Labour Ramsden, Michael Trevor
top
Colne Valley
Party Candidate name
CON Conservative Bellamy, Donna Katherine
GRN Green Hedges, Lesley Ann
LAB Labour Ryans, Andy
LIBDEM Liberal Democrat Turner, Nicola
BNP British National Party Walker, Robert
top
Crosland Moor and Netherton
Party Candidate name
GRN Green Ball, Chas
LIBDEM Liberal Democrat Constance, Oliver
TUSC Trade Unionist and Socialist Coalition Grunsell , Jackie
LAB Labour Pattison, Carole Ann
CON Conservative Smith, Basil
BNP British National Party Turner, Skye
top
Dalton
Party Candidate name
BNP British National Party Hanson, Christine
GRN Green Hart, Gavin
LAB Labour McBride, Peter Daniel
LIBDEM Liberal Democrat Munro, Alison Louise
CON Conservative Thomas, Janice Michele
top
Denby Dale
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Armistead, Craig John
CON Conservative Dodds, Jim
BNP British National Party Firth, Rachel Caroline
GRN Green Sigsworth, Terry David
LAB Labour Turner, Graham
top
Dewsbury East
Party Candidate name
GRN Green Cruden, Nicola Jane
LIBDEM Liberal Democrat Hullock, Dennis
CON Conservative Roberts, Mark
LAB Labour Scott, Cathy
BNP British National Party Smith, Joseph Michael
top
Dewsbury South
Party Candidate name
LAB Labour Ahmed, Masood
CON Conservative Ameen, Imtiaz Ali
BNP British National Party Atack, Frank
GRN Green Cruden, Adrian Hugh
LIBDEM Liberal Democrat Disken, Bernard Thomas
IND Independent Kennedy, Christopher
IND Independent Maddox, Shaun
top
Dewsbury West
Party Candidate name
BNP British National Party Blanchard, Robert
LIBDEM Liberal Democrat Choudhary, Nisar Ahmed
LAB Labour Hussain, Mumtaz
CON Conservative Nottingham, John David
GRN Green Stimson, Andrew
top
Golcar
Party Candidate name
CON Conservative Firth, Jackie
GRN Green Greenwood, Daniel Edward
IND Independent Hill, David
LIBDEM Liberal Democrat Marchington, Andrew
LAB Labour Richards, Hilary Stewart
BNP British National Party Wright, Jon
top
Greenhead
Party Candidate name
CON Conservative McGuin, Robert William Anthony
GRN Green Phillips, John Lydon
LIBDEM Liberal Democrat Rehman, Azizur
LAB Labour Sokhal, Mohan Singh
IND Independent Wild, Linda
top
Heckmondwike
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Bloom, Chrissy
LAB Labour Kendrick, Viv
BNP British National Party Roberts, Roger
CON Conservative Thornton, Robert
top
Holme Valley North
Party Candidate name
BNP British National Party Fowler, Barry
LAB Labour Hirst, Carol Ann
LIBDEM Liberal Democrat Leach, Ann
IND Independent Lyons, Terry
IND Independent Madden, Mike (candidate withdrawn)
CON Conservative Rogers, Royston
GRN Green Ward, Barry
top
Holme Valley South
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Adams, Frank
GRN Green Anscombe, Simon Neil
CON Conservative Patrick, Nigel
BNP British National Party Petty, Ian
LAB Labour Stanley, Penny
top
Kirkburton
Party Candidate name
GRN Green Atkinson, Michelle
LIBDEM Liberal Democrat Bird, Stephen John
BNP British National Party Firth, June
LAB Labour Greetham, Mike
CON Conservative Smith, Christine Marie Louise
top
Lindley
Party Candidate name
CON Conservative Brice, Tony
LIBDEM Liberal Democrat Burke, Cahal
BNP British National Party De La Mare, Michael
LAB Labour Morgan, Douglas Sydmoth
GRN Green Plunkett, Richard
top
Liversedge and Gomersal
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Bentley, Neil Darren
CON Conservative Hall, David James
LAB Labour O'Neill, Marielle Charmaine
GRN Green Redshaw, Gill
BNP British National Party Roper, Ian Michael
top
Mirfield
Party Candidate name
LIBDEM Liberal Democrat Firth, Brian William King
CON Conservative Lees-Hamilton, Vivien
LAB Labour Sykes, Peter Lloyd
GRN Green Whittingham, Cassandra Louise
top
Newsome
Party Candidate name
LAB Labour Ahmed, Munir
BNP British National Party Exley, Stuart Andrew
CON Conservative McGuin, Bernard William
LIBDEM Liberal Democrat Scott, Philip David
GRN Green Simpson, Graham
IND Independent Spencer, Hazel
top






A to Z of the website